10.7.09

Przewodnik po Polsce - Gdynia Wielki Kack

Drogie Panie i Szanowni Panowie,
Chciałabym Wam zaprezentować jedno z moich ulubionych miejsc dzieciństwa - Dworzec Gdynia Wielki Kack.
Tak, dworzec.
Urokliwy mały budynek położony na skraju miasta i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, tuż nad pełnymi ptaków i roślin mokradłami, które kiedyś były Jeziorem Wielkokackim.
To tędy przebiegała jedna z najważniejszych linii kolejowych międzywojennej Polski, dzięki której możliwe było eksportowanie węgla ze Śląska do Szwecji. I to tą drogą w 1939 roku uciekali z Gdyni mieszkańcy na wieść o zaatakowaniu Westerplatte...
Dziś to cicha stacja. Kiedyś latem zabierałam koc i szłam położyć się na równo przyciętej trawce dworcowego ogrodu aby poczytać książkę. Pociąg jeździ tu tylko parę razy na dzień. I zabiera w cudowne miejsca - do Babiego Dołu, gdzie można rozpocząć wędrówkę urokliwym szlakiem Jaru Raduni. Stąd można dotrzeć do Wieżycy, miasteczka z najwyższym wzniesieniem Wzgórz Szymbarskich, który zimą jest ulubionym miejscem wypadowym trójmiejskich narciarzy.
Stąd można dotrzeć do samego serca Kaszub.
I stąd, poprzez urokliwy rezerwat Kacze Łęgi, spokojnym spacerem po torach, można wrócić znów do tętniącej życiem Gdyni, na plażę.
Tu najlepiej jest pozwolić wzrokowi błądzić po linii horyzontu na której spotyka się niebo i morze.
Photobucket
Sukienka, Naszyjnik/Dress, Necklace - C&A
Walizka/ Suitcase - moich rodziców/my parents'


Ladies and Gentlemen,
I would like to present you one of my favourites childhood's places - Gdynia Wielki Kack railway station.
Yes, the railway station.
Little charming building on the edge of city area and 3City Landskape Park, next to the swamps, filled with birds and flowers, that used to be Wielkokackie Lake.
This was the way that in 1920'ies polish best coal was traveling from Silesia to Sweden. It is also the way that Gdynia citizens were fleeing when Westerplatte was attacked in 1939.
Today it's just a small railway station. I used to take a blanket and lay down on station's lawn to read a book.
There's only a few trains leaving this station every day, but they can take you in the most wonderful places of Kaszubian area - to Babi Dół, where you can take a hike next to the river in Jar Raduni, or to Wieżyca, the highest point of Szymbark's Hils - favourite winter spot of skiers from 3City area.
From here you can get strangt to the Kaszubian's centre.
Or you can take a rails hike right back to Gdynia city center, back to the beach to let your sight to wander along the line where sea and sky meets.

12 komentarzy:

 1. swietne fotki-czekalam az pokazesz ta sukienke.a wtych okolicach bede w sierpniu to pewnie odwiedze ta miejscowke skoro taka fajna:)noi koniecznie tego anatola musze zobaczyc:)

  OdpowiedzUsuń
 2. pięknie wyglądasz. świetne zdjecia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. magiczne miejsce. takie urokliwe ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trójmiasto rządzi ;)
  przepięknie Ci w tej sukni.

  OdpowiedzUsuń
 5. mam do morza troche z drugiego konca PL, ale tak zareklamowalas te miejsca, ze kto wie, moze pojade :)
  zdjecia maja taki klimat, jakby czas plynal tam wolniej

  OdpowiedzUsuń
 6. Na tym dworcu czas płynie zdecydowanie wolniej. I jeszcze ma przemiłą panią dróżniczkę, z którą porozmawialiśmy sobie na temat zycia przysiadając na dworcowej ławce.
  Kocham to miejsce, bo będąc tam nadal jesteś w mieście, ale już czujesz wolne przestrzenie i spokojny leniwy urok Kaszub.

  OdpowiedzUsuń
 7. To się nazywa promocja miasta, a właściwie miejsca ;) Kupuję to w 100% :D Pięknie to opisałaś, aż chce się tam znaleźć i przekonać na własne oczy o tych wszystkich urokach ;) Zdjęcia są cudne i muszę napisać, że w maxi dress wyglądasz obłędnie! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. klimatycznie :) aż chce się pojechać do Gdyni i wędrować

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo lubię ten dworzec, i linię kolejową. kiedyś, dawno, dawno temu często chodziłam wzdłuż niej na spacery, jeszcze daleko za źródło marii, piękna sprawa. muszę się tam znowu wybrać. wrzeszcz pozdrawia wielki kack!

  OdpowiedzUsuń
 10. jej, jak mi się podobają zdjęcia na dworcach ze skórzanymi i/lub starymi walizkami *-* są takie klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 11. swietna sesja, sukienka i pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pieknie piszesz, az sie wzruszylam...od wczesnego dziecinstwa rozkochujwe sie w malowniczych zakatkach Kaszub, w ktorych czas jakby sie zatrzymal. Ogromnie sie ciesze, ze i Ty masz swoje "raje niedokonca utracone". Dziekuje i pozdrawiam serdecznie...

  OdpowiedzUsuń